7. Fejleszd a tartalmat!
A Root harmadik menüpontja: Modulkezelő
A G-Portál modulok halmazából áll. Modul maga a menü és a menüpontok egyaránt, azaz egy komplett linkgyűjtemény, illetve egy darab menüpont is modulnak számít.
De nézzük lépésről lépésre:
Töltsük fel a menüt!
Alapértelmezetten a frissen elkészült oldaladon van már egy menü. Ennek készítünk most menüpontokat.
Klikk a Modulkezelőre (Root harmadik menüpontja), majd középen felül az Új modul hozzáadására.
Menüpontnak csak azon típusú modulokat teheted be, melyeket középre tudod igazítani (a pozíció feliratú legördülő menüben találsz olyat, hogy közép). A bal vagy jobb oldalon megjelenített modulok mindig látszanak, nem kell menüpont az elérésükhöz.
Tegyünk mondjuk egy Hírek menüpontot a Menünkbe. A következőket állítsd be:
* Típus: Hírek/Cikkek
* Felirat: Hírek
* Pozíció: Közép
Kattints a Hozzáad gombra! Ekkor a megjelenő lapon az Inaktív menüpontok alatt megtalálod a Hírek menüpontot. Ahhoz, hogy látható is legyen majd, egy menübe kell besorolnod. A Menü felirat alatt találod a legördülő listát, ahol válaszd ki a "Menü" -t. Természetesen később, ha már lesz több menüd is, akkor a legördülő listában mindegyik szerepelni fog. Kattints a Beállít gombra, ezzel aktiválod a választásodat.
Most már meg is jelent a Hírek menüpont a Menüben.
Tegyünk most például egy Kép rólam menüpontot a menünkbe! Lássuk!
Katt az Új modul hozzáadására (fent). Majd a következőket állítsd be:
* Típus: Egyszerű
* Felirat: Kép rólam
* Pozíció: Közép
Ezután soroljuk be a menünkbe ugyanúgy, mint a Híreket. Katt a Beállít gombra, és máris látható a Kép rólam menüpont a Menüben
Tegyünk ráadásul egy Bemutatkozás menüpontot is a menünkbe:
Katt az Új modul hozzáadására (fent). Majd a következőket állítsd be:
* Típus: Egyszerű
* Felirat: Bemutatkozás
* Pozíció: Közép
Ezután soroljuk be a menünkbe ugyanúgy, mint az eddigieket.
Ezzel most már létrehoztunk három menüpontot. A Menünknek elvileg így kellene kinéznie:
Most töltsük fel a menüpontokat tartalommal!
A Hírek feltöltése:
A Modulkezelőben (középen), a Menüpontok alatt keresd meg a Hírek menüpontot.
Kattints az ő sorában levő ceruzaikonra!
Itt kattints az Új cikk felvételé-re.
Itt értelemszerűen töltsd ki a megjelenő űrlapot.
(Másképp is eljuthatsz az Új cikk felvételéhez: Ha be vagy jelentkezve, akkor a Hírek menüpontra katintva nem csak a cikkeket olvashatod, mint a sima látogató, hanem a hírek felett megjelenik a link az új cikk felvételéhez.)
A cím, a bevezető, az író és az ikon fog megjelenni a főoldalon. A törzs részt először nem lehet majd látni, csak ha valaki elolvasta a bevezetőt, és a részletekre is kíváncsi, azaz rákattint a Tovább linkre.
Cím: Ez lesz a hír címe. (Kötelező megadni.) Ne legyen túl hosszú!
Bevezető: (Ezt is kötelező megadni.) Összefoglalva írd le a mondanivalódat, vagy a bevezetőt. Ez újságíró nyelven szólva a lead, amelyet bármelyik napilapban is megfigyelhetsz, általában a cikk elején vastaggal szedett rész az.
Törzs: (Ezt nem kötelező megadni. Ha nem adsz meg semmit, akkor a Tovább link nem látszik majd a rövidített nézetben.) Ez legyen maga a cikk, a mondanivalód hosszabb része, a tulajdonképpeni tartalom.
Író: (Nem kötelező megadni.) Ide írhatod a szerző nevét.
Ikon-file: A szöveg mellé csatolhatsz egy kép-fájlt, ami a bevezető mellett fog megjelenni. Vigyázz, ez a kép ne legyen szélesebb 250 pixelnél, mert akkor "szétnyomja" az oldalt!
Ha kész vagy, kattints az OK-ra. Megjelent az első hír az oldaladon! Új cikkeket ezután is tehetsz fel. Módosításra a ceruzaikon, törlésre a piros x szolgál.
A Bemutatkozás feltöltése:
A Modulkezelőben, a Menüpontok alatt keresd meg a Bemutatkozást. Kattints az sorában levő kis ceruzaikonra. (Vagy csak a Menüből válaszd ki a Bemutatkozást, és ott kattints a ceruzára!)
Ekkor megjelenik neked a Tartalom Menedzser. Felül, a Tartalomtípus-nál kiválaszthatod, milyen tartalomtípusú legyen ez az Egyszerű modul. Két típusa van: Szövegmegjelenítő azaz egyszerű szöveges tartalom, illetve Képmegjelenítő. A Bemutatkozáshoz a Szövegmegjelenítő tartalomtípust válaszd, és így egy egyszerű szövegszerkesztővel találkozol, amellyel képeket is szúrhatsz be, igazíthatsz, betűtípust/nagyságot állíthatsz, stb. Töltsd fel ezt olyan tartalommal, amilyennel csak szeretnéd. (Figyelem! A szövegszerkesztő csak az 5.5 vagy annál újabb MS Internet Explorerrel jelenik meg. A többi böngészőnél csak szövegbeviteli mező van, amelyben a formázásokat beszúrt HTML-kódokkal lehet megoldani. Várható ezügyben frissítés, de nem ígérhetünk semmit!)
A szerkesztésen kívül eldöntheted, hogy a modulodnak, amikor megjelenik, legyen-e fejléce, amelyben a modul neve is megjelenik, vagy ne. Sőt, ha nem kell a fejléc, akkor eldöntheted, hogy kell-e keret, vagy még az sem kell. Így létrehozhatók pl. a bal és jobboldalon egészen különleges megjelenítések is, hiszen az egyes modulokat nem feltétlen választja el fejlés és/vagy keret.
Ha minden megvan, katt az OK-ra! Ezzel készen volnánk! Egyébként később is bármikor tovább szerkesztheted a tartalmat, vagy megváltoztathatod a megjelenítést.
A Kép rólam feltöltése:
A Modulkezelőben, a Menüpontok alatt keresd meg a Kép rólam menüpontot. Kattints a ceruzaikonra. (Vagy csak a Menüből válaszd ki a Kép rólan menüpontot, és ott kattints a ceruzára!) Itt is válaszd ki, hogy milyen tartalomtípusú legyen az Egyszerű modulod. Jelen esetben már a Képmegjelenítőt válaszd. Ez arra jó, hogy egyetlenegy képet jeleníts meg a modulban. (Ha ügyesen megszerkeszted a képet, figyelsz a méretére, akkor modulfejléc, keret és háttér nélkül megjelenítve érdekes és figyelemfelkeltő összeállításokat készíthetsz pl. a szélső sávokban.) Kattints a Tallózásra, keresd meg a beillesztendő képet magadról a gépeden, és nyisd meg. Ha akarsz a képhez megjegyzést (amit egy "buborékban" láthat az, aki az egérmutatót a kép fölé viszi), azt az alsó szövegbeviteli mezővel megteheted.
Ha kész vagy, kattints az OK-ra és már meg is jelent a kép!
|