UF hrek : Ktkeds fogadta a tunguzkai uftrtnetet |
Ktkeds fogadta a tunguzkai uftrtnetet
Fggetlen tudsok buta koholmnynak minstettk az orosz Tunguzka-expedci minap tett bejelentst, miszerint az 1908-ban Szibria felett bekvetkezett hatalmas robbanshoz egy idegen rhajnak is kze volt.
Az Agence France Presse hrgynksg beszmolja szerint kutatk lltlag egy fldnkvli szerkezetet talltak, ami megmagyarzza a 20. szzad egyik legnagyobb tudomnyos rejtlyt, egy katasztrft, ami elsprt kzel 2000 ngyzetkilomternyi erdt az gy nevezett Tunguzka rgiban. Tbb hrforrs egy technikai eszkzrl s egy hatalmas fmtmbrl beszl, utbbibl a kutatk lltlag egy darabot magukkal is vittek laboratriumi elemzsre.
A legtbb tuds szerint a szibriai puszttst egy hatalmas meteorit okozta, ami ahelyett, hogy becsapdott volna, felrobbant a felszn fltt. Azonban a Tunguzka rjelensg Alaptvny nevet visel orosz kutat csapat vezetje, Jurij Labvin jlius vgn bejelentette, hogy a helysznen idegenek jelenltre utal bizonytkok utn fognak kutatni. "Olyan bizonytkokat szndkozunk felfedni, melyek altmasztjk azt a tnyt, hogy nem egy meteorit rohamozta meg bolygnkat, hanem egy uf" - idzi Labvin szavait a Pravda jlius 29-i szma.
Mg egy vszzaddal ksbb is nyilvnvalak a katasztrfa nyomai
"Attl tartok ez csupn egy buta koholmny" - adott hangot ktkedseinek Benny Peiser, a Liverpooli John Moores Egyetem neves kutatja. "Az orosz csapat ostoba mdon mr j elre bejelentette, hogy azrt utaznak Szibriba, hogy egy 'idegen rhaj' maradvnyait trjk fel s ln! Egy httel ksbb mr be is jelentettk felfedezsket." Peiser, a meteoritok s aszteroidk szakrtje a katasztroflis esemnyeket s a hozzjuk fzd tudomnyos munkkat s mdiajelentseket is elszeretettel tanulmnyozza sszefggskben. "Elg szomor, hogy egyes 'tudomnyos' jsgrk egyltaln tollat ragadnak ilyen otromba szemt megrshoz, a ktkeds legkisebb jele nlkl" - nyilatkozott a SPACE.com-nak.
Az aszteroidaszakrtk szmra termszetesen akad j nhny vlaszra vr krds a tunguzkai eset kapcsn. Az isten hta mgtti helysznen nagyon kevs szemtan akadt, a robbans pedig nem hagyott krtert maga utn. A rendelkezsre ll bizonytkok s a modern szmtgpes modellezs, valamint az rkzetekrl szerzett ismeretek alapjn a tudsok tbbsge szmra nem ktsges mi trtnt valjban. Roy Gallant tz vet tlttt a helyszn vizsglatval, melyrl knyvet is rt. sszessgben arrl szmol be a 2002-ben megjelent mben, hogy a felrobban objektum egy stks magja volt, amivel a legtbb orosz kutat is egyet rtett, br voltak, akik inkbb aszteroidra voksoltak.
"Nem meglep, hogy a robbans nem hagyott p maradvnyt az objektumbl" - mondta Peiser, aki szerint a szakrtk vilgszerte a Gallant ltal is lertakat tartjk helyt llnak. "Mindazonltal kutatk lltlag a kozmikus porrszecskk megnvekedett szintjt szleltk a grnlandi jgmagokban, melyek 1908-ra, azaz a tunguzkai eset vre datlhatk."
Az idegenek s Tunguzka krli spekulcik szp mltra tekintenek vissza, azon okbl kifolylag, hogy egyetlen ms rbli ltogat sem rendelkezik ilyen alaposan dokumentlt hatssal a modern trtnelem mindennapjaira. Az 1908. jnius 30-n bekvetkezett robbans 20 milli tonna TNT-nek felelt meg. "Szemtanuk a becsapdsi ponttl 20-40 mrfldes tvolsgban is hirtelen hhullmot szleltek, amit tbb rtegnyi ruhn keresztl is rezni lehetett" - rja Jim Oberg 1984-ben megjelent knyvben. "A robbanst tbb szibriai idjrsi lloms is fldrengsknt dokumentlta."
A becsapds krnyke 1908-ban...
... s napjainkban
Eurpban azon az jjelen nem sttedett be, az emberek elbeszlsei szerint Londonban olvasni lehetett a rejtlyes robbans fnynl, rja Oberg. Amerikai csillagszok hnapok mltn is megvltozott gi krlmnyekrl szmoltak be. Mivel krtert nem talltak gy vad elmletgyrts indult meg, pldul egy orosz sci-fi rt, Kazancevet megragadta a Tunguzka s az vtizedekkel ksbb bekvetkezett hirosimai katasztrfa kztti hasonlsg. egy olyan trtnetet rt, mely szerint a tunguzkai robbans egy Marsrl szrmaz rhaj nukleris ermvnek meghibsodsbl addott.
Azta tbb orosz tuds is elllt azzal, hogy klnbz bizonytkokat talltak a fldnkvliekre Tunguzkban, azonban egyikk sem bizonytotta lltst. Persze hinni lehet az idegen civilizciban, azonban bizonytkok nlkl nem rdemes vele vagdalkozni, szgezi le Plait, aki azt is tudja, milyen bizonytkra lenne szksg: egy trmelk darabra, de nem akrmilyen anyagbl. "Szokatlan izotparnnyal kell rendelkeznie, vagy egyrtelmen magn kell viselnie egy hossz rutazs nyomait, br utbbival is vigyzni kell, hiszen az emberi rszemt elg srn zporozik vissza a Fldre" - mondta. "Kvncsian vrom mivel rukkolnak el, a vgn gysem az lesz a dnt, hogy mit lltanak, hanem az hogy mivel bizonytjk azt."
|